• קרב מגע לנוער
  • הגנה עצמית לנשים
  • קרב מגע לילדים ונערים
  • קרב מגע לגברים
אימי שדה – מפתח תורת הקרב מגע

מייסד שיטת הקרב

מייסד הקרב מגע, אימי שדה אור (ליכטנפלד ) היה אדם עם סיפור חיים מדהים. הוא נולד בשנת 1910 בבודפשט והגיע בגיל צעיר מאוד לסלובקיה, גדל והתחנך בברטיסלבה בירת סלובקיה. אביו, סמואל ליכטנפלד, היתה אישיות יוצאת דופן שפועליו הרבים השאירו חותם משמעותי באימי. אביו עסק בתחומי ספורט רבים כמו הרמת משקולות, היאבקות, וירטואוז כוח בקרקס ולימים מפקד כוח בלשים וניהול מועדון היאבקות במשטרת ברטיסלבה.

אימי ליכטנפלד גדל וינק ספורט מיומו הראשון, הוא הצטיין בשחיה, התעמלות היאבקות ואגרוף. בגיל 18 הוא כבר החזיק בתארים לאומיים בתחומים אלו.

עד גיל 30 (1940) זכה אימי בעשרות תחרויות כלוחם והכשיר תחתיו מאות לוחמים כמאמן. עם עליית הפשיזם באירופה באמצע שנות ה-30 והפרעות כנגד היהודים הפך אימי למנהיג הבלתי מעורער של בני הנוער והצעירים בקהילה היהודית ברובע היהודי בברטיסלבה. אימי השתתף בעשרות קרבות רחוב נגד פורעים וישנם עדויות רבות כיצד הוביל את יהודי העיר בהגנה על הקהילה, חלקם מאירועים אלה יכולים להתאים לתסריט הוליוודי. בקרבות אלו נוסדה התפיסה הבסיסית של הקרב מגע ע”י אימי וההבנה של השוני בין הגנה עצמית ולחימת רחוב לבין מקצועות לחימה בספורט. בפעמים שנשאל אימי ע”י תלמידיו על אותה תקופה הוא נהג לספר ולהמחיש את ההתמודדות של מעטים מול רבים: “לפעמים לא היה זמן להכות את אותו אדם פעמיים…”

עם התעצמות הפרעות והתפשטות האימפריה הנאצית באירופה אימי הצטרף למאות פעילי בית”ר שעשו דרכם לישראל באוניית העולים המפורסמת “פנצ’ו”. האונייה עברה תלאות רבות  שבסופם עלתה על שרטון בים היווני. אימי, כדרכו בקודש, היה גיבור ומנהיג גם על הספינה ולאורך המסע כולו, הוא הציל אנשים מטביעה ודאג לצריכהם של חבריו. עם עליית הספינה על השרטון יצא אימי בראש קבוצה קטנה בסירת משוטים לבקש עזרה, לאחר מספר ימים כשתשו כוחותיהם ואימי חלה בדלקת אוזניים חריפה, מצאה את הקבוצה משחתת בריטית שהיתה בדרכה למצרים לחזית האפריקאית נגד הנאצים. אימי אושפז בביה”ח במצרים ונותח מספר פעמים באוזנו ופיו אך נשאר משותק בחצי פנים. עם התאוששתו, הוא הצטרף ללגיון הצ’כי ונלחם לצד הבריטים כנגד הנאצים.

סכסוכים עם רס”ר הגדוד שהתנכל לקבוצה היהודית הביאו את אימי לסיים את שירותו ולעשות דרכו לישראל של אותם ימים (1942) לא לפני שהעביר גם את הרס”ר שיעור “מעשי” בלחימה… שמו של אימי הלך לפניו ויצחק שדה גייס אותו לשורות הפלמ”ח והפל-ים עם הגעתו לארץ, שם לימד אימי שחייה, הגנה עצמית ותקיפה באמצעות סכין. עם הקמת צה”ל הפך אימי למדריך קרב מגע ראשי והחל למסד את הקרב מגע כשיטת הלחימה הלא חמושה שנלמדת בצה”ל.  במהלך 16 שנות שירותו הדריך אימי אלפי חיילים ולוחמים מהיחידות המובילות של צה”ל ( כולל יחידת ה-101 של אריק שרון).

בשנת 1964 השתחרר אימי מצה”ל והחל לפתח את הקרב מגע הצבאי כשיטת הגנה עצמית לאזרחים, הוא הקים מועדון בעיר מגוריו, נתניה והכשיר לאורך השנים מאות מדריכים שלימים הפיצו את הקרב מגע ברחבי העולם והפכו את השיטה למוכרת ולאומנת לחימה לכל דבר. כיום, קרב מגע נלמד בכל גוף של מערכת הביטחון בישראל, בצבאות ויחידות רבות ברחבי העולם. ישנם עשרות ארגונים בינלאומיים שמנוהלים ע”י תלמידיו הבכירים של אימי וההערכה היא שישנם קרוב למיליון תלמידים של השיטה ברחבי הגלובוס.

אימי נפטר בגיל 88, בשנת 1998. הוא הותיר אחריו אישה (אילנה) ושני ילדים.

 

[Sassy_Social_Share title=”קרב מגע זה מעניין – שתפו עם חברים”]

בואו להתאמן איתנו

054-3444305

054-3444305